تحلیل و بررسی خانه فرهنگ ایران در کشور مالزی کوالالام‍پور

تحلیل و بررسی خانه فرهنگ ایران در کشور مالزی کوالالام‍پور

تحلیل و بررسی خانه فرهنگ ایران در کشور مالزی کوالالام‍پور در 98 صفحه فایل pdf

مشخصات فایل

تعداد صفحات 98
حجم 2716 کیلوبایت
فرمت فایل اصلی pdf
دسته بندی مقاله معماری و شهرسازی

توضیحات کامل

فهرست مطالب :


فصل اول : شناخت خانه فرهنگ ایران در مالزی
مقدمه
بیان مسئله
ضرورت پرداخت به موضوع خانه فرهنگ ایران
اهداف تحیق
گزارشی از روند تحقیق و نتایج کلی حاصل از آن
ادبیات پژوهش
پیشینه مراکز فرهنگی
تقسیم بندی تعاریف فرهنگ
تعریف لغوی فرهنگ
تعریف مفهومی فرهنگ
تعریف فرهنگ نزد ایرانیان
تعریف فرهنگ از دیدگاه متفکرین غربی
معانی دایره المعارفی فرهنگ
تعریف واژه فرهنگ در فرهنگ های فارسی
ویژگی های فرهنگ
فرهنگ و فضا
فضا
تعامل فرهنگ و فضا
کلیات هنر در خانه فرهنگ و هنر
مفوم هنر
طبقه بندی هنر ها از دیدگاه دانشمندان
پیوند هنرهای ایرانی در خانه فرهنگ و هنر
تقسیم بندی خانه های فرهنگ هنر
وجوه متفاوت هنر در فعالیت ها و زندگی
سفال گری و سرامیک سازی
هنر برش بافی
قلم زنی
مینا کاری
خاتم کاری
منبت کاری
پوشش مردم
موسیقی و اواز ایرانی
هنر های جمعی 
معماری
مالزی
سابقه فرهنگی تاریخی مالزی
موقعیت جغرافیایی مالزی
اوضاع فرهنگی 
ادیان و مذاهب
اسلام
کوالالامپور
معماری کوالالامپور
فصل دوم : تحلیل سایت
فصل سوم : طراحی
منابع
فهرست جداول
فهرست نمودار

قسمتی از متن:


چکیده

 فرهنگ یک ملت تمام دارایی آن ملت است …  حال که ایران ما غنی از فرهنگ و هنر است،امیدواریم بتوانیم با طراحی خانه ی فرهنگ ایران در خارج از مرزهای خود معرف وگویای جامعه آن باشیم. بنای طراحی شده دارای رویکرد ملی و هویت ایرانی است که با معماری اسلامی و اقلیمی شهر کوالالامپور ترکیب شده اما دارای جلوه های مخصوص به معماری ناب ایرانی است. فضایی که در بردارنده ی روح ایرانی و اسلامی است و فرهنگ آن را به درستی و با ادراکی معمارانه  بازگو می کند. آب و هوای گرمسیری و مرطوبی مالزی وجه اشتراک متعدد با اقلیم کرانه ی شمالی دریای عمان و خلیج فارس دارد که ما از این ویژگی ها و عناصر معماری موجود در این اقلیم بهره برده ایم. با انتخاب سایت مجموعه در کشوری توریست پذیر همچون مالزی، علاوه  بر جنبه ی توریستی ، امکان معاشرت افراد با ملیت گوناگون را تحقق میبخشد . در این مرکز با برگزاری مراسم های باشکوه ایرانی محیطی دل پذیر برای مراجعه کنندگان فراهم می آورنده اند. مراکز فرهنگی در خارج از مرزها به منزله تابلویی هستند که وقایع اجتماعی ،فرهنگی، هنری را با تکیه بر بنیاد فرهنگی کشور به تصویر میکشند.
مقدمه  

یگانه معمار هستی با دمیدن روح آفریننده خویش در کالبد انسان او را جانشین خود به روی زمین قرارداد. همانگونه که خداوند با دمیدن روح خود، در جسم بیجان آدمی را می آفریند. انسان نیز در مقام جانشین وی با دمیدن روح خلاقانه خود در کالبد مواد خام و بیجان، به آن ها زندگی  می بخشد و بدین سان هنر از انسان زاییده می شود. سعی بر آن داشتیم بنایی را طراحی نماییم که در بر دارنده ی روح و فرهنگ غنی وکهن ایرانی اسلامی درکالبدی معمارانه باشد تا گویای فرهنگ خویش در کشور مالزی باشد ، از این باب که معماری نمایانگر فرهنگ و جامعه است ومیتواند تبلوری از یک کشور باشد.  

بیان مسئله

خلق بنای که نماینده ی کشور، معرف میراث فرهنگی و معماری ایران است که سعی بر آن دارد روح تاریخی خود را حفظ کند. میتوان اظهار داشت که معماری تبلوری است از فرهنگ جامعه یک کشور،و معماری و فرهنگ واژه های آشنا برای هم هستند و فرهنگ را که پایه ی شکل گیری تفکر یک جامعه  است را نمایان می سازد.فرهنگ پهنهی وسیعی را در بر می   گیرد که همه چیز را می   تواند شامل بشود. یکی از این امور مادی، معماری است. معماری به طرز ویژهای با فرهنگ عجین می باشند و با یکدیگر رابطه ی پیچیده و درهم تنیدهای  )1385،97 دارند.(حبیبی، از اهداف طراحی، ایجاد مجموعه ای است که با جلوه ی مخصوص به خود که ترکیبی از معماری ایرانی، اسلامی می باشد به نحوی که دارای روح تاریخی و فرهنگی خود می باشد،خانه ی فرهنگ ایرانی تنها سعی بر پا فشاری بر گذشته ی غنی خود و تقلید از عناصر معماری گذشته ندارد بلکه خواهان نشان دادن روح غنی و کهن معماری و فرهنگ ایران است.خانه فرهنگ نهادیست که بطور عام همه ی مردم را با فرهنگ درست پیوند می دهد و تمامی افراد را به سفر به ایران دعوت می نماید، بحث ما تنها تاکید بر نشان دادن میراث فرهنگی کشور نیست بلکه مطرح نمودن مسائلی در جهت تکامل اهداف فوق و ایجاد کانونی برای جذب و آموزش و قرار دادن بازدیدکنندگان در فضایی فرهنگی هنری در راستای معرف فرهنگ درست جامعه ی ایرانی خصوصاً برای قشری که کاملا بیگانه با آن هستند و یا به درستی آن را نشناخته اند. سایت مجموعه به دلیل همجواری که با سفارت جمهوری اسلامی ایران دارد میتوان ارتباط و تعامل بیشتری را با ایرانیان مقیم مالزی برقرار کرد و ورودی مجزا برای آن در نظر گرفت به طوری که افراد مراجعه کننده به سفارتخانه به راحتی به بنای موردنظر دسترسی داشته باشند. 
 پروژه خانه  فرهنگ  به لحاظ معماری موضوعی است که الگوی قبلی نداشته و نیاز به برنامه ریزی فیزیکی و کالبدی جدیدی دارد بطوری میتوان عنوان نمود که فضای طراحی شده ترکیبی ازچند کالبد فرهنگی است.  

 


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود