جزوه اصطلاحات و ضوابط ترافیک

جزوه اصطلاحات و ضوابط ترافیک

جزوه اصطلاحات و ضوابط ترافیک با کد 0014 با فرمت pdf

مشخصات فایل

تعداد صفحات 19
حجم 595 کیلوبایت
فرمت فایل اصلی pdf
دسته بندی جزوه

توضیحات کامل

فهرست مطالب:


پیشینه

ظرفیت

میزان خدمات

اصطلاحات جاده

اصطلاحات عملکردی

ویژگی های جریان ترافیک

ظرفیت در انواع بزرگراه ها

رعایت فاصله

مدل تحلیلی ترافیک

سطح خدمات

تعاریف سطوح خدمات

عوامل موثر بر ظرفیت و حجم خدمات

انقطاع ترافیک

انواع پارکینگ

باند دوچرخه

 

برای بهتر متوجه شدن موارد مطرح شده قسمتی از جزوه را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم :


اصطلاحات

پیشینه

“ظرفیت” و “میزان خدمات” یک جاده دو اصطلاح رایج در علم ترافیک هستند .تحلیل یک جاده نه تنها امری کمی بلکه کیفی است .اگر ظرفیت حمل خودرو در یک جاده جنبة کمی قضیه باشد ، خدمات ارائه شده به خودروها در آن ، جنبه کیفی قضیه است .

در مهندسی ترافیک ، ایجاد تغییراتی در خیابان های موجود نظیر : اصلاح هندسی ، نصب علائم ، تغییر مقررات پارکینگ ، تبدیل کردن خیابان به یک طرفه یا دو طرفه ، ایجاد محدودیت برای گردش به چپ و راست و دوربرگردان و غیره بایستی با توجه به تأثیر آنها بر ظرفیت خیابان سنجیده شود .

ظرفیت

 ظرفیت عبارت است از تعداد خودروهایی که (از یک یا دو یا چند باند یک جاده در دو جهت) در یک ساعت ، تحت “شرایط معمولی” ترافیک عبور می کنند .  این حجم از ترافیک نمی تواند تغییرکند مگر اینکه در یک یا چند بند از” شرایط معمولی ” تغییر ایجاد شود .ضمنا شرایط کالبدی جاده در صورتی تغیر می کند که در آن ساخت و ساز یا تعمیراتی در حال انجام باشد .

شرایط معمولی ترافیکی یک جاده ، دارای ویژگی های زیر است :

1 – حرکت روان خودرو یعنی حرکت خودرو فارغ از دخالت های خودروهای کناری یا عبور عابران پیاده .

2 – عبور تنها خودروهای مسافربر در خیابان

3 – وجود باندهایی به عرض 5/3 متر با شانه های مناسب و بدون موانع کناری که کمتر از 5/1 متر از لبه آسفالت قرار گرفته باشند .

4 – در جاده های روستایی امکان دید جلو تا فاصلة 450 متری .

 میزان خدمات

میزان خدمات یک جاده بستگی به عوامل زیر دارد :

1 – سرعت خودرو و زمان سفر.

2 – وقفه های ایجاد شده در حرکت ترافیک.

3 – آزادی مانور .

4 – راحتی راننده .

5 – ایمنی .

6 – هزینه استهلاک خودرو .

این مراحل شش گانه با توجه به رضایت یا شکایت رانندگان ارزیابی می شوند . به این معنا که تقریبا هریک از آنها بایستی بطور مساوی مورد رضایت رانندگان معمولی قرار گیرد .

 اجزا و انواع خدمات بزرگراه عباتند از : تقاطع ها ، رامپ ها ، محل هایی که راه انحنا می یابد ، خروجی ها و ورودی ها ، باند تغییر سرعت و غیره .

بین “میزان خدمات” و “ظرفیت” یک تفاوت مهم وجود دارد که بایستی به  آن دقت نمود . یک خیابان یا یک باند ممکن است سطوح خدماتی وسیعی را ارائه دهد ( اساسا بسته به سرعت و حجم ترافیک ) اما فقط دارای یک ظرفیت است . در ضمن ارزیابی میزان خدمات هر بزرگراه بستگی دارد به اینکه چه زمانی از طول روز ، چه روزی از هفته و چه دوره ای از سال مورد استفاده قرار گرفته است .

 

اصطلاحات جاده

کنترل دسترسی

1 – کنترل کامل دسترسی : در این نوع کنترل ، اولویت حرکت با ترافیک عبوری است. تقاطع هم سطح وجود ندارد و خیابان های فرعی به بزرگراه دسترسی ندارند. آزاد راه ها دارای این نوع کنترل هستند .

2 – کنترل نسبی : همانند کنترل کامل است با این تفاوت که تقاطع های همسطح و دسترسی جاده های فرعی وجود دارد. شریانی درجه دو تحت این نوع کنترل است .

3 – کنترل ناچیز: ورودی و خروجی به بزرگراه محدودیت ندارد . فقط محل اتصال راه ها به بزرگراه یا نوع هندسی اتصال بخاطر رعایت ایمنی محدودیت دارند . پارک وی از این نوع کنترل برخوردار است.

 4- دسترسی بی کنترل : خیابان های محلی که اساسا برای دسترسی به کاربری های مسکونی است از این نوع است . نوع دیگری از خیابان که در امتداد و موازی با راه اصلی تندرو طراحی می شود تا ورود و خروج از بزرگراه و دسترسی به کاربری هایی که از راه اصلی ممکن نیست از آن انجام شود . این نوع خیابان را خیابان کناری یا خیابان خدماتی می گویند . نمونه آن در تهران خیابان نواب است .


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود